sobota, 27 listopada 2010

Czyszczenie tapicerki meblowej Poznań



Czyszczenie tapicerek w Poznaniu i wykładzin są do siebie podobne – można powiedzieć, że jak siostry. Jeżeli używasz maszyny przenośnej (takiej jak Steempro 2000 czy Spot Pro,Karcher Puzzi 200) lub stacjonarnej maszyny, posiadasz już większość sprzętu potrzebnego do czyszczenia tapicerek.
Wydawać by się mogło, że to niewielka nisza na rynku usług sprzątających w porównaniu do prania dywanów i wykładzin. Jednak…
- Krzesła i inne meble tapicerowane w BIURACH są czyszczone okazjonalnie, warto więc pokazać różnicę między wypranym kawałkiem siedziska, a zabrudzoną resztą.
- W DOMACH OPIEKI, SZPITALACH, KLINIKACH, PRZYCHODNIACH wszystkie powierzchnie, na których mogą zbierać się bakterie wymagają szczególnej troski i powinny być czyszczone równie często jak wykładziny.
- KINA, RESTAURACJE, PUBY, TEATRY są umeblowane tapicerowanymi meblami, które aż się proszą o regularne czyszczenie, odplamianie, usuwanie nieprzyjemnych zapachów.
- Także siedzenia w AUTOBUSACH, BUSACH, POCIĄGACH, SAMOLOTACH są opłacalnym przedmiotem pracy.

Pamiętaj o tym, będąc na obiekcie i spróbuj poszerzyć zakres swoich prac. Dobrym pomysłem jest wykonanie małej demonstracji: np. wypranie jednego krzesła, jednej strony poduszki na sofie, dzięki czemu klient zobaczy na własne oczy stopień zabrudzenia tapicerowanych mebli. Pokazanie możliwej do osiągnięcia różnicy w wyglądzie mebla zachęca do zainwestowania w czyszczenie.

Czyszcząc tapicerkę, musisz pamiętać o wykonywaniu testów: stabilności koloru, oraz możliwość rozciągnięcia materiału lub jego zniekształcenia. Powinieneś mieć świadomość różnego pochodzenia zabrudzeń i umieć odnaleźć ślady powstałe na skutek działania promieni słonecznych, warunków pogodowych, wytarcia i zużycia, zniszczeń na skutek wypalenia przez żar z papierosów czy zażółceń. Pamiętaj, że pod wierzchnią warstwą brudu mogą znajdować się plamy i zabrudzenia, które pojawią się dopiero podczas prania. Większość typów tapicerki może być czyszczona na mokro.

Przed praniem:
- Dokładnie odkurz miejsca, które będziesz prał,
- Wyszczotkuj małą szczotką,
- Użyj specjalnej ssawki odkurzacza do oczyszczenia spodu krzeseł. Nigdy nie wkładaj rąk pod poduszki siedzeń. Możesz trafić na „niespodzianki” – resztki jedzenia, igły, gumy do żucia i inne.

Podczas prania na mokro:
- Nie stawiaj wiaderek z roztworem lub wodą na dywanie lub innych powierzchniach – mogą pozostawić zagniecione ślady.
- Zawsze przetestuj stabilność koloru na materiale, który będziesz czyścić.
- Dobierz odpowiedni rodzaj środka czyszczącego i zastosuj zalecane stężenie.
- Uważaj na taśmy z zamkami błyskawicznymi, frędzle i inne elementy dekoracyjne. Mogą reagować na zastosowany środek inaczej niż reszta materiału.
Po czyszczeniu ekstrakcyjnym wyłącz natrysk i odessij nadmiar wody. Powtórz działanie kilkakrotnie, aż do uzyskania zadowalającego rezultatu. Przyłóż czysty biały ręcznik i przyciśnij, żeby wycisnąć nadmiar wilgoci.


Pamiętaj o zapewnieniu odpowiedniej wentylacji – stosuj wiatraki, nawiew lub osuszacze aby skrócić czas schnięcia tapicerek.
Silnie zabrudzone powierzchnie spryskaj prespray’em i wetrzyj go za pomocą specjalnej szczotki z naturalnych, niebarwiących włókien (np. szczotką Tampico).


Unikaj nakładania nadmiernej ilości prespray’u i środka czyszczącego. Nie natryskuj środka na drewniane części mebli lub podłogę. Zabezpiecz je przed czyszczeniem – na przykład folią lub brezentem. Drewniane elementy możesz dodatkowo zabezpieczyć lekką pastą woskową lub innym środkiem konserwująco – pielęgnującym.