wtorek, 15 czerwca 2010

Alergia..Jak z tym walczyć?



Alergia, nie tylko na roztocze kurzu domowego, ale też na pyłki roślin, pleśnie, itp. objawia się przede wszystkim jako uczucie zatkanego nosa, poprzez napady kichania, wodnisty katar, łzawienie oczu i świąd nosa.Dlatego niezbędna jest niekiedy eliminacja roztoczy w domu,firmie,oraz samochodzie.

Roztocz jest zbyt duży, aby unosił się swobodnie w powietrzu, w przeciwieństwie do jego odchodów - roztocze uczulają głównie odchodami, a dokładnie białkami enzymatycznymi występującymi w ich przewodzie pokarmowym. O ile typowy roztocz ma wielkość około 1/3 mm, to alergen unoszący się w powietrzu ma rozmiar około 1/50 mm. Warunkiem reakcji uczuleniowej jest dostanie się alergenu do dróg oddechowych. Dlatego chorzy najczęściej odczuwają dolegliwości podczas sprzątania – wówczas sporo kurzu wraz z alergenami unosi się w powietrzu.

Reakcje na pyłki mają incydentalny charakter, w okresie pylenia uczulających roślin (np. wiosną). Natomiast kontakty z alergenami roztoczy kurzu domowego są codzienne, przez większość dni w roku. Przewlekły charakter tej dolegliwości doprowadza do uczucia zmęczenia, senności, zaburzeń koncentracji, a nawet bólów głowy.
» Roztocze kurzu domowego – główny winowajca domowej alergii.

Roztocza są pajęczakami o wymiarach od kilkuset mikrometrów do około milimetra. Mają cztery pary odnóży. Są tak małe, że niemożliwe jest zobaczenie ich nieuzbrojonym okiem. Występują w różnych środowiskach na kuli ziemskiej. Na świecie ilość roztoczy jest gigantyczna, w 1 gramie gleby znajduje się ich setki. Jednak te, które żyją w ziemi, wodzie i na roślinach nie stanowią zagrożenia dla człowieka, nieznane są ich właściwości alergizujące. Alergizujące gatunki pozostają w znacznej mniejszości i znajdują się przede wszystkim w bezpośrednim otoczeniu człowieka.

Roztocza kurzu domowego są obecne we wszystkich domach - nie ma domów bez roztoczy. Są one integralnie związane ze środowiskiem człowieka. Ich podstawowym miejscem pobytu w mieszkaniach jest łóżko. Ich obecność jest dla większości osób niezauważalna, jedynie chorzy uczuleni na alergeny roztoczowe mają z powodu ich obecności objawy chorobowe. Osoby zdrowie mogą spać spokojnie.

W alergii na roztocze objawy nasilają się szczególnie rano, po przebudzeniu się. Nocny odpoczynek w łóżku pełnym alergenu prowadzi do wdychania go do dróg oddechowych. Najbardziej niepokojące są objawy takie jak duszność i świszczący oddech - to symptomy astmy.

Człowiek podczas snu dostarcza roztoczom pożywienie, którym jest złuszczony naskórek ludzki. Wodę dla roztoczy stanowi wilgotny pokarm lub para wodna. W przypadku zbyt suchej atmosfery chowają się w szczeliny, wnikają we włosie dywanów, narzut lub gromadzą się tworząc kopuły chroniące osobniki głębiej położone przed wysychaniem. Znaczna ilość wilgoci w powietrzu sprzyja doskonałemu rozmnażaniu się roztoczy. W temperaturze 22-25 st. Celsjusza i wilgotności przekraczającej 60-80%, następuje gwałtowny wzrost populacji tych pajęczaków. W ciągu 3 miesięcy 1 samica jest w stanie urodzić do 120 osobników.